Menu

Petrykiwka - wystawa malarstwa Oleny Kovalenko - 3D virtual exhibition by Dom Kultury Bronowice w Lublinie

Petrykiwka - wystawa malarstwa Oleny Kovalenko

Mi, 12/28/2022Fr, 01/27/2023

curated by:

Dzielnicowy Dom Kultury "Bronowice" oraz Galeria Ratusz zapraszają na wyjątkową wystawę prac ukraińskiej artystki Oleny Kovalenko, która w swojej twórczości pielęgnuje tradycję malarskiej szkoły Petrykiwki.

Petrykiwka jest rodzajem dekoracyjnego malarstwa ukraińskiego. Głównym motywem obrazów malowanych tą techniką są kwiaty, a do ich tworzenia używa się dłoni oraz pędzla z kociej sierści. Jej nazwa wywodzi się od wsi Petrykiwka, w której powstała. Początkowo petrykiwskimi wzorami mieszkańcy tej miejscowości zdobili domy, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Następnie zaczęto nimi dekorować między innymi instrumenty muzyczne oraz przedmioty codziennego użytku. Obecnie elementy tej sztuki odnaleźć można praktycznie wszędzie. We wsi Petrykiwka powstało Centrum Sztuki Ludowej, które odwiedzają zarówno twórcy oraz wielbiciele sztuki ludowej, jak i turyści. W 2013 roku ta technika malarska została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, stając się przy okazji jednym z głównych symboli Ukrainy.

Olena Kovalenko to ukraińska artystka, która po wybuchu wojny w swojej ojczyźnie znalazła schronienie w Lublinie. Sztuki petrykiwskiej uczyła się od 2006 roku w technikum we wsi Petrykiwka, specjalizując się w malarstwie na drewnie. Naukę kontynuowała na Uniwersytecie Pedagogicznym w Odessie, gdzie obroniła pracę dyplomową w dziedzinie sztuki dekoracyjno-użytkowej, zatytułowaną "Malarstwo Petrykiwki na drewnianych talerzach". Obecnie artystka jest także nauczycielką sztuk plastycznych oraz sztuki dekoracyjno-użytkowej. Od czerwca 2022 roku Olena Kovalenko współpracuje z Dzielnicowym Domem Kultury „Bronowice”, gdzie prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Przedstawione na wystawie prace powstały podczas pobytu artystki w naszym mieście.

weitere Ausstellungen von Dom Kultury Bronowice w Lublinie

Dom Kultury Bronowice w Lublinie

Wystawa pokonkursowa XV Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego &quo...

permanent exhibition

Dom Kultury Bronowice w Lublinie

Skrawki natury - wystawa malarstwa Renaty Szurygi

03.03.202330.03.2023

Dom Kultury Bronowice w Lublinie

Wystawa akwareli Wiesława Stefańskiego

03.02.202323.02.2023

Dom Kultury Bronowice w Lublinie

Wystawa malarstwa Hanny Gralak

09.12.202227.01.2023

Dom Kultury Bronowice w Lublinie

Retrospekcja - wystawa malarstwa Moniki Tomczak zd. Pękała

04.11.202201.12.2022

Seiten

Do you like the exhibition?